Ankieta

Jak często odwiedzasz naszą stronę?
 

Logowanie

Wiwat Maj, Trzeci Maj!

W dniu 3 maja 2018 r. na terenie Kompleksu Sportowo-Rehabilitacyjnego w Górzycy odbył się Festyn Patriotyczny pn. ,,Kochamy Cię Polsko”. Głównym celem jego organizacji było podkreślenie znaczenia świąt majowych oraz zapoznanie mieszkańców Gminy Górzyca z duchem patriotyzmu poprzez kultywowanie polskich tradycji oraz poszanowanie świąt i symboli narodowych. Mając na uwadze, że rok 2018 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości chcieliśmy również przyczynić się do zwiększenia wiedzy naszego społeczeństwa o historii naszej Ojczyzny oraz jego integracji poprzez wspólne spędzenie wolnego czasu.

Atrakcji było co nie miara. Zarówno program artystyczny, jak i różnorodne stoiska dostarczały wielu atrakcji poczynając od najmłodszych patriotów do najstarszych uczestników uroczystości.

Rozpoczęliśmy uroczystym przemarszem zaproszonych gości i uczestników naszego festynu spod Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Śmigla, która przybyła do nas na specjalne zaproszenie wraz z tańczącymi Mażoretkami. 

Tuż po przybyciu delegacji gospodarz naszej gminy – Wójt Pan Robert Stolarski w towarzystwie dwóch Strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Górzycy dokonał uroczystego  podniesienia  flagi Rzeczypospolitej Polskiej na masz. Odśpiewaliśmy także wspólnie nasz hymn narodowy, czemu towarzyszyło wypuszczenie biało-czerwonych balonów.

Tuż po oficjalnym otwarciu uroczystości przez Wójta Gminy Górzyca Pana Roberta Stolarskiego i organizatora festynu Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Górzycy Panią Małgorzatę Gniewczyńską dokonano dekoracji zwycięskich zespołów uczestniczących w Majowym Amatorskim Turnieju Piłki Nożnej, który już od godz. 11.00 rozgrywany był na płycie głównej Kompleksu Sportowo-Rehabilitacyjnego. Wzięło w nim udział 8 amatorskich drużyn z terenu Gminy Górzyca i powiatu słubickiego, a najlepszą okazała się drużyna Oldboys Górzyca, która wśród swoich zawodników liczyła wyłonionego króla strzelców turnieju. Statuetkami nagrodzono również najlepszego bramkarza i najlepszego zawodnika turnieju. Główną nagrodą była beczka piwa ufundowana przez dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Górzycy.

Program artystyczny na scenie rozpoczęły dzieci uczęszczające do Pracowni Edukacji Kulturalnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Górzycy prezentując publiczności wiersz i piosenkę o treści patriotycznej. Tuż po nich wiersz swojego autorstwa, przygotowany specjalnie na okoliczność festynu przedstawił zaprzyjaźniony lokalny artysta z Kostrzyna nad Odrą Pan Tadeusz Kramek.

Niesamowite widowisko zaprezentowała nam licząca niespełna 60 osób Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Śmigla, a w rytm jej muzyki swój program artystyczny przedstawiły towarzyszące im przed sceną Mażoretki – Nutki. W repertuarze zespołu znalazły się standardy muzyki marszowej, rozrywkowej, klasycznej i patriotycznej. Grana przez nich muzyka, w połączeniu z występem Mażoretek stworzyła niepowtarzalną uczte zarówno dla ucha, jak i dla oka.

Swój występ z okazji Święta Konstytucji 3 Maja przygotowali również gimnazjaliści z Górzycy, którzy zaprezentowali nam scenkę – krótki rys historyczny pt. ,,Krótka lekcja historii” obrazującą moment uchwalenia pierwszej Konstytucji w Europie.

 Na naszej scenie królowały również wojskowe klimaty. Wiele pięknych piosenek o tej właśnie tematyce zaprezentowało sympatyczne trio – zespół ,,Siedemnastka”. Dziewczęta są artystyczną wizytówką 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

Nasze zaproszenie przyjął również radca prawny, historyk pasjonat, Radny Miasta Kostrzyn nad Odrą Pan Michał Kunt, który w swoim panelu historycznym przybliżył nam genezę i skutki uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z jego ust usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat wydarzeń, które miały miejsce w okresie tworzenia Konstytucji.

Po raz pierwszy na naszej scenie zaprezentowali się goście z Nowin Wielkich - zespół śpiewaczy „Nowinianki”. Piosenki zaśpiewane przez 12 uśmiechniętych pań i dwóch sympatycznych panów były rytmiczne i wesołe, przy których publiczność się nie nudziła, a nogi same podrywały słuchaczy do tańca.   

 Nie zabrakło również naszych znanych lokalnych artystów: na scenie zaprezentował się nam zespół śpiewaczy ,,Młodzi Duchem”, natomiast nasza znana i lubiana Górzycka Kapela Ludowa wspomogła nas w biesiadowaniu przy ognisku.      

Festyn patriotyczny to liczne atrakcje, jednak jego główną częścią pozostają stoiska promocyjne. Królowały tu regionalne przysmaki i rękodzieło. Wszelkiego rodzaju ciasta i inne smakołyki domowej kuchni serwowało Koło Gospodyń z Pamięcina. Pyszne ciasta można było skosztować również na stoisku Szkoły Podstawowej w Górzycy. Przy stoisku Gminnego Ośrodka Kultury w Górzycy można było skosztować pysznych pierogów i wziąć udział w biało-czerwonej loterii szczęścia. Nabywając los zyskiwano dodatkowo szansę na nagrodę niespodziankę dla szczęśliwego patrioty. Taką nagrodę rozlosowała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury spośród tych, którzy brali udział w loterii.  Na stoiskach można było też znaleźć mniej swojskie produkty, np. baloniki wypełnione helem, kolorowe wiatraki i zabawki, które cieszyły oko przede wszystkich najmłodszym uczestnikom festynu. To właśnie dla nich przygotowano szereg atrakcji m.in.: dmuchańce, basenik z kolorowymi kuleczkami. Dzieci odwiedzić mogły również ,,Plenerową Pracownię Flag i Kotylionów”, gdzie pod okiem pań instruktorek dzieci mogły sprawdzić swoje zdolności manualne przygotowując samodzielnie flagi i kotyliony oraz przyozdobić się w barwy narodowe na buźkach. Mając na uwadze promocję zdrowia wśród społeczności lokalnej zaprosiliśmy do udziału w naszej imprezie Przedstawicieli  Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, mającego swój oddział miejsko-powiatowy w Słubicach, którzy na swoim stoiku mierzyli poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi i udzielali porad medycznych. Przy stoisku Warsztatu Terapii Zajęciowej w Żabicach można było nabyć szereg rzeczy wykonanych własnoręcznie przez podopiecznych warsztatu, wśród nich przepiękne drewniane skrzynki, poduchy, ręczne robótki oraz słodkości. Na wszystkich tych, którzy chcieli poznać tajniki makijażu czekała przedstawicielka firmy kosmetycznej AVON, gdzie można było przetestować różne kosmetyki, a po wypełnieniu ankiety szczęśliwie zdobyć nagrodę w postaci kosmetyków firmy Avon, natomiast dzieci mogły skorzystać z malowania buziek. Firma cateringowa Perlik ze Słubic przygotowała stoisko gastronomiczne gdzie królowały wszelkiego rodzaju dania z grilla, swojskie przysmaki w postaci bigosu, świeżynki, czy pajdy ze smalcem i ogórkiem.

Oczywiście nasza impreza nie odbyłaby się gdyby nie ludzie o wielkich sercach, którzy wspierają i sponsorują Gminny Ośrodek Kultury w Górzycy, a są to: Wójt Gminy Górzyca - Pan Robert Stolarski, Sołtys i rada sołecka wsi Górzyca - Pani Irena Ambroziak, Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Górzycy –Kierownik Pan Przemysław Karg, Ochotnicza Straż Pożarna w Górzycy – Panowie Krzysztof Bańka, Grzegorz Ossowski, Agencja Ochrony Kodar Security Dwa Sp. Z o.o. w Kostrzynie nad Odrą – Pan Stanisław Sękowski, Kancelaria Radcy Prawnego Michał Kunt – Kostrzyn nad Odrą, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Słubicach –  podkom. Pan Bartosz Janowicz, Bank Spółdzielczy w Ośnie Lub. - Pani Prezes Aniela Kijkowska, Bank BGŻ BNP Paribas S.A. Oddział w Kostrzynie nad Odrą – Pani Dyrektor Aneta Staniszewska, Firma kosmetyczna AVON – Pani Olga Disterkhoft, Sklepy odzieżowe w Górzycy - Pani Anna Kozłowska i Pan Dariusz Kamiński, Kwiaciarnia Pani Zofii Musiałowskiej w Górzycy. Jeszcze raz - gorące podziękowania dla wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób wsparły nasze tegoroczne działania.

Sporządziła: Izabela Rodziewicz

  
« poprzedni artykuł   następny artykuł »