Ankieta

Jak często odwiedzasz naszą stronę?
 

Logowanie

PODSUMOWANIE KONKURSU WIELKANOCNEGO!
Nie ma Świąt Wielkiejnocy bez pisanek, kraszanek i kolorowych stroików, które stanowią element dekoracyjny wnętrz naszych domów i świątecznych stołów. Kolorowe i zdobione jajka zajmują honorowe miejsce w wielkanocnym koszyczku i na uroczystym świątecznym śniadaniu. Chrześcijańska tradycja zdobienia jajek sięga 5000 lat wstecz. Jajko według kultury ludowej pełniło rolę talizmanu, który zabezpieczał przed złem. Było ono symbolem zdrowia, życia, miłości i płodności. Pisanki zostały także włączone do elementów symboliki wielkanocnej, oznaczają one rodzącą się do życia przyrodę i nadzieję, jaką czerpią chrześcijanie z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. Aby umilić ten przedświąteczny czas oczekiwania, pragniemy aby oprócz szczęścia i radosnej atmosfery, był również czasem przyjemnej i twórczej zabawy. Dlatego kolejny rok z rzędu organizujemy wielkanocny konkurs na najładniejszą pisankę, kraszankę i stroik wielkanocny. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia pisanki w obrzędowości ludowej, wyszukiwanie talentów artystycznych, pobudzenie inwencji twórczej oraz ukazywanie pozytywnych form spędzania czasu. 
W wyznaczonym przez organizatora terminie wpłynęło ponad 70 prac. Wśród pisanek dominowały zdobienia z cekinów, wycinanek, wzory wyklejane z ziaren, czy koralików, nie zabrakło również wydmuszek malowanych farbkami i brokatami, czy pisanek imitujących kurczaczki wielkanocne. Natomiast stroiki przybierały formy kolorowych drzewek, zająców wielkanocnych oraz różnych kompozycji będących idealną dekoracją świątecznego stołu.  Jury w składzie: Krystyna Sylwestrzak – nauczyciel w Szkole Podstawowej w Górzycy, Izabela Barszczewska – instruktor terapii zajęciowej w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Żabicach, Wioletta Sitko-Wrótniak i Izabela Rodziewicz – reprezentujące Gminny Ośrodek Kultury w Górzycy, miało nie lada zadanie, by spośród tylu pięknych prac wybrać te najpiękniejsze, wyjątkowe i niepowtarzalne. Ostatecznie nagrodzonych zostało 41 uczestników konkursu. W dniu 28 marca 2018 r. wszyscy laureaci zostali zaproszeni na symboliczne śniadanko wielkanocne, podczas którego uroczystego wręczenia nagród i pamiątkowych dyplomów dokonali: Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Górzycy – Pani Małgorzata Gniewczyńska, Wójt Gminy Górzyca – Pan Robert Stolarski, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Górzyca – Pan Ryszard Dębiński, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Górzycy – Pani Ewa Thiemann, Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Żabicach – Pani Monika Karasińska, Sołtys Wsi Górzyca – Pani Irena Ambroziak oraz lokalni artyści Pani Tadeusza Dziadosz i Pan Tadeusz Kramek. Pełna lista osób nagrodzonych i wyróżnionych znajduje się na stronie www.sport.kultura.gorzyca.pl oraz na profilu GOK na portalu społecznościowym  www.facebook.pl . 
Miłą niespodzianką dla wszystkich zwycięzców i zaproszonych gości był krótki występ małych artystów z Pracowni Edukacji Kulturalnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Górzycy. Dzieci przygotowane przez Panie Wychowawczynie – Katarzynę Dubec-Sadowską i Danutę Palichleb zaśpiewały dla nas dwie wiosenne, świąteczne piosenki. Całe wydarzenie uwiecznione zostało przez lokalną telewizję HTS Słubice. Po części oficjalnej odbyło się symboliczne śniadanko wielkanocne, podczas którego tradycyjnie nie zabrakło symbolicznego jajeczka, wielkanocnej baby i żurku. Z tego miejsca bardzo dziękujemy sponsorowi pysznych jajeczek Przewodniczącemu Rady Gminy Górzyca – Panu Krzysztofowi Bańce oraz wszystkim tym, którzy co roku wspierają nas w wielkanocnych przedsięwzięciach, składając im moc serdecznych życzeń na zbliżające się Święta Wielkanocne.
Sporządziła: Izabela Rodziewicz


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »